top of page

E-Posta Pazarlaması İçin 10 Öneri


E-posta pazarlama yöntemini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
EPosta Pazarlaması İçin 10 Öneri

E-posta kampanyaları, her ölçekteki işletmenin hedef kitlesine ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullandığı dijital pazarlamanın -hala- en çok kullanılan ve en etkili aracıdır. Dünya çapında e-posta kullanan milyarlarca insan var ve her ne kadar posta kutumuzun doluluğundan şikayet etsek de büyük çoğunluğumuz gelen epostaları günde en az 1 kez kontrol ediyoruz. Bu nedenle de her ne kadar eski popülerliğini korumasa da ürün-hizmet tanıtımı ve marka bilinirliğini artırmak için en etkili kanal e-posta kanalıdır.


ADOBE: "Tüketicilerin %61'i markaların e-posta yoluyla iletişim kurmasını tercih ediyor."


Siz epostalarınızı günde kaç kez kontrol ediyorsunuz?


Neden ePosta Kampanyaları Yapmalıyız?


Bugünün yoğun rekabet koşullarında müşterilerde gerçek bir olumlu etki yaratmak oldukça zor. Etkili bir e-posta kampanyası, ROI etkisi ölçülebilir ve etkileşim trafiğini artırarak potansiyel müşterileri ve satışı artırma gücüne sahiptir. Müşterilerinize daha fazla seslenmek ve e-posta kanalını markanıza katkı sağlayacak biçimde kullanmak için e-posta kampanyalarının verimliliğini artırmaya ihtiyaç duyarsınız.


Nasıl Etkili Bir ePosta Kampanyası Oluşturabiliriz?


Başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmak için akılda tutulması gereken birkaç temel faktör var. Bu makalede, bu faktörleri ayrıntılı olarak ele alacağız ve başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmanıza yardımcı olacak temel ipuçlarını paylaşacağız.


1.Hedef kitlenizi tanımlayın:

Başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmanın ilk adımı, hedef kitlenizi tanımlamaktır. Hedef kitlenizi doğru tanımlayabilmek için hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve davranış kalıplarını anlamak gerekir. Hedef kitlenizi net bir şekilde anlamak, e-posta içeriğinizi onların özel ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre uyarlamanıza yardımcı olarak onlar için daha anlamlı ve ilgi çekici hale getirir.

Bunun için kullandığınız CRM sisteminizde müşterilerinizin güncel statik verileri ile birlikte dinamik davranışsal verileri de tutabiliyor olmanız olmanız ve hedef kitle belirleme sürecinde bu 2 tür veri setini bir arada kullanabiliyor olmalısınız.


2.E-posta listenizi segmentlere ayırın:

Hedef kitlenizi net bir şekilde tanımladıktan sonra, bir sonraki adım e-posta listenizi segmentlere ayırmaktır. Segmentasyon, e-posta listenizi demografi, davranış veya ilgi alanları gibi belirli kriterlere göre daha küçük gruplara ayırma işlemidir. Bu, e-postalarınızı kişiselleştirmenize ve daha özgün hedefli ve etkili bir kampanya oluşturmanıza olanak tanır.

Müşterilerinizi daha iyi tanımanın en etkili yolu onları etiketle tanımlamaktır. CRM sistemi üzerinden mikro segmentler oluşturabilmek üzere otomatik ya da toplu ETİKET atama yapabilmeniz gerekir.


3.Doğru e-posta pazarlama platformunu seçin:

Doğru e-posta pazarlama platformunu kullanmak, e-posta kampanyanızın başarısı için çok önemli bir kriterdir. Seçtiğiniz platform, bütünsel olarak tüm dijital pazarlama ve satış yönetimi aktivitelerinizi yönetebileceğiniz bir CRM sistemi olmalıdır.

Kullandığınız CRM sistemi e-posta hedef kitlesi oluşturma, içerik tasarlama, gönderim kuralları yönetimi, iş kuralları otomasyonu, raporlama ve diğer araçlarla entegrasyon gibi tüm ihtiyaçlarınıza uygun özellikler sunmalıdır.


4.Dikkat çekici bir konu, konu satırı ve önizleme mesajı oluşturun:

Bilindiği üzere pazarlama aktivitelerinde içerik en kritik başarı unsurudur. Bunun için saygın ve kaliteli kampanya içeriği yaratmaya odaklanın. Ancak bilindiği üzere çoğu kullanıcı, makul güvenlik gerekçeleriyle gelen epostaların sadece konu satırına veya ön-izleme alanına göz atarak epostayı okuma açma kararı vermektedir. Gönderdiğiniz epostadaki bu 2 unsur, hedef kitlenizin e-postanızı aldıklarında gördükleri ilk şeydir. Bu 2 alan e-postanızın açılıp açılmayacağını belirlemede çok önemlidirler. Etkileyici bir konu satırı kısa, ilgi çekici ve öz olmalı ve aynı zamanda e-postanızın içeriğini net bir şekilde belirtmelidir. Ön izleme bölümünde görünecek ilk paragrafınız ise kısa ve davetkâr nitelikte merak uyandırıcı ya da eğlenceli olmalıdır. Bunun için içeriğinizin son vurucu mesajını ilk paragrafta paylaşabilirsiniz.

CRM yazılımınızın editöründe kolayca hazırladığınız metin içerikleri ve görsel içerikleri önizleme yaparak test edebilmelisiniz. Hedef kitlenizin e-postanızı nasıl gördüğünden emin olabilirsiniz.


5.Mobil cihazlar için optimize edin:

Bugün e-posta alıcılarının çoğu, e-postalarına mobil cihazları aracılığıyla erişiyor. Hedef kitlenizin mesajınızın içeriğini doğru bir şekilde görüntüleyebilmesini ve içeriğinizle kolayca etkileşim kurabilmesini sağlamak için e-postalarınızı mobil cihazlar için optimize etmek çok önemlidir. Bunun için kullanılan terminal türlerine göre duyarlı (responsive) bir tasarım kullanmaya ve e-posta içeriğinizi kısa ve okunması kolay tutmaya dikkat edin.

CRM yazılımınızda içerik tasarlarken duyarlı (responsive) içerik tasarlayabilmek mümkün olmalı. Aynı zamanda tasarımızın kaynak kodlarına müdahale edebilmeli ya da sadece kaynak kodları kopyalayıp yapıştırarak özel tasarımlar oluşturulabilmelidir.


6.E-postalarınızı kişiselleştirin:

Kişiselleştirme, başarılı bir e-posta kampanyasının en önemli unsurlarından biridir. E-postalarınızı kişiselleştirmek, eposta kampanyanızın açılma oranlarını, tıklama oranlarını ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilir. Kişiselleştirme, diğer şeylerin yanı sıra alıcının adını, cinsiyet ünvanını, mesleğini veya ilgi alanlarını içerebilir.

İnsanlar sizin için ne kadar özel olduklarını bilmekten ve bunu duymaktan çok hoşlanırlar. Müşterilerinizin sizin için ne kadar değerli ve özel olduklarını onlara hissettirmelisiniz. Müşterinizle kişisel bağ kurmak için onlarla duygusal bir bağ kurun.


Direct Marketing Association : “Eposta kampanyalarından elde edilen cironun %75’inden fazlası genel içeriklerle oluşturulan standart kampanyalar yerine kişiye özel tekliflerin yer aldığı içeriklerle oluşturulmuş kampanyalardan elde edilmektedir."


Bunun için CRM sisteminizde tutulan tüm sistemsel veri alanları ile birlikte müşteri özel alanlarını bir arada kolayca tüm içeriklerinizde kullanabilmelisiniz. Her türden veri alanı oluşturmak için teknik bir bilgiye gerek duymadan NO CODE bir altyapıya sahip CRM, bunu gerçekleştirmenize imkan verecektir.


7.Açık ve özlü bir dil kullanın:

E-postalar, alıcıların iletmeye çalıştığınız mesajı anlamalarını kolaylaştıracak şekilde açık ve öz bir şekilde yazılmalıdır. Teknik jargon veya aşırı karmaşık bir dil kullanmaktan kaçının ve bunun yerine size özel bir konuşma dili oluşturmaya odaklanın.

Marka dilinizi geliştirirken bu işin uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Stratejik bir iletişim tonuna sahip olmak özel uzmanlık ve deneyim gerektirir.


İçerik Pazarlama Enstitusu: "B2B pazarlamacılarının %93’ü doğrudan pazarlama içerikleri için e-posta kullanıyor."


8.Etkileyici görseller kullanın:

Görseller, e-posta pazarlamasında çok önemli ve etkileyici bir rol oynar. Alıcının dikkatini çekmeye, bir noktayı açıklamaya ve metin ağırlıklı içeriği bölümlere ayırmaya yardımcı olabilirler. Resimler, videolar ve GIF'ler, e-postalarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz görsellerden bazılarıdır.

Bu amaçla CRM yazılımınızdaki içerik editörü görsel araçları saklayabilme özelliğine sahip olmalı ve hem bu içerikleri hem de farklı türde içeriklerin linklerini (URL) eposta şablonlarınıza ekleyebilmelidir.


9.E-postalarınızı test edin ve optimize edin:

E-postalarınızı test etmek ve optimize etmek, başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmanın önemli bir parçasıdır. A/B testi, e-postalarınızda kullanılacak en iyi konu satırlarını, e-posta içeriğini ve görselleri belirlemenize yardımcı olabilir. E-postalarınızı test edip optimize ederek, zaman içinde açılma oranlarınızı, tıklama oranlarınızı ve dönüşümlerinizi iyileştirebilirsiniz.

CRM sisteminiz ile hedef kitlenizi oluşturan mikro segmentlere uyguladığınız kampanya sonuçlarını anlık olarak takip edebilmeli ve kampanyanın gidişatına anında müdahale edebilmelisiniz.


10.Harekete geçirin:

Dikkat çekici bir konu satırı e-postanın açılma oranını artıracaktır ancak içeriğinizin etkileşimi tetiklemesi, tıklanma oranınızı artırması, ziyaret trafiğinizi beslemesi gerekir. E-posta içerisine ekleyeceğiniz linklerin tıklanma oranlarını artırmalı ve sizi yakinen takip eden ya da abone olan müşteri oranınızı artırmanız gerekir. Bunun için de harekete geçirici mesajlar kullanmalısınız.


Bunun için, dijital pazarlama ve satış faaliyetlerinizi yönettiğiniz CRM sisteminiz ile oluşturduğunuz içeriklerde müşterilerinizi yönlendirebileceğiniz özel web sayfalarınıza yönlendirebileceğiniz linkleri, görsel içeriklere gömülen linkleri ya da bir dosyaya yönlendiren linkleri içeriklerinize ekleyebilmeli ve müşterilerin bu linklere verdikleri tepkileri izleyebilmeli ve raporlayabilmelisiniz. Özellikle harekete geçirici mesaj düğmeleri eklemek dönüşüm oranlarınızı yükseltecektir.


Bugün tüm “ekranlardan” dijital reklam bombardumanı altında kalan müşterilerin dikkatini çekmek için derinlikli, anlamlı, etkileyici ve kişiselleştirilmiş saygın içerikleri kullanabileceğiniz en etkili etkileşim aracı e-postalardır. İşletmeler olarak müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamalı ve onlara sizin ürün ve hizmetlerinizden yararlanarak bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceklerinin yollarını göstermelisiniz. Bu amaçla sürekli müşterinize odaklandığınızı kanıtlayacak ve onların dikkatini çekecek kampanyalar tasarlayın. Eposta kampanyalarınızın içerikleri ve kampanya yönetimi ilkelerinizi kurumsallaştıracağınız politikalarla yöneterek hedef kitlenizin takdirini ve onayını kazanmaya çalışın. Müşterinizin sadakati ve ona sunduğunuz değer vereceği karşılık sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkartacaktır.


Not: Bu yazım 22 Şubat 2023'te Next4biz Blog sayfasında yayınlandı.

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page